lt
Dantų balinimas

Dantų balinimas

Šiuolaikinėje odontologijoje naudodami pažangias naujoves galime jums pasiūlyti įvairių ir saugių dantų balinimo būdų. Tiesa, kartais baltesnei šypsenai pakanka profesionalios burnos ertmės higienos procedūros, kurios metu nuo dantų paviršiaus ir iš tarpdančių nuvalome pigmentinį apnašą ir atskleidžiame natūralią danties spalvą, tačiau dažniau prireikia ir dantų balinimo procedūros.

Gydytojai pataria

Po balinimo procedūros mūsų klinikoje jūsų dantys jautrūs netaps, tačiau, jei vėliau savarankiškai tęsite šį procesą kapomis, taip gali nutikti. Paklausykite higienistės Monikos patarimų, kaip išvengti arba sumažinti dantų ir dantenų jautrumą.

Žiūrėti video
Žiūrėti video

MŪSŲ SPECIALISTAI

Spalvos kitimo priežastys
Saugus dantų balinimas
Cheminis mechanizmas
Konsultacija
Kada geriau nebalinti?
„Zoom!“ sistema
Balinimas kapomis
Balinimas lazeriu
Baltų dantų išsaugojimas

Spalvos kitimo priežastys

Pieniniai dantys yra šviesesni už nuolatinius, todėl baltą jų spalvą dažniausiai siejame su jaunatviška išvaizda. Su amžiumi nuolatiniai dantys tamsėja, įgauna gelsvą atspalvį arba gali tapti dėmėti. Dantų spalva keičiasi, nes ant jų paviršiaus arba jų audiniuose susiformavusių dėmių. Šios dėmės atsiranda dėl įvairių priežasčių ir yra skirstomos į tris pagrindines grupes:

  • Išorinės.
  • Vidinės.
  • Atsirandančios su amžiumi.

 

Saugus dantų balinimas

Nuo seno mes ieškome įvairiausių būdų, kaip išbalinti savo dantis. Senovės egiptiečiai tuo tikslu naudojo pemzos miltelius, sutrintus kiaušinio lukštus ir vyno actą. Viduramžiais dantis šviesindavo, juos nušlifuodami metalinėmis dildėmis ir tepdami azoto rūgštimi. Šie išbaldavo, tačiau likdavo negrįžtamai sugadinti. Šiuolaikinės technologijos siūlo dantų balinimą be žalingo pašalinio poveikio danties struktūroms.

Vandenilio peroksidu pirmą kartą dantis išbalino 1884 m. Dėl mažo molekulinio svorio jis prasiskverbia per emalį į dentiną, nepažeisdamas danties audinių. Nuo tada vandenilio peroksidas išliko veiksmingiausia balinimo priemone. Kadangi pigmentinės medžiagos įsiskverbia į gilesnius emalio ir dentino sluoksnius, buvo ieškoma būdų, kaip padidinti vandenilio peroksido absorbciją ir prasiskverbimą. 1918 m. dr. Abbot pirmą kartą balinimo proceso spartinimui panaudojo didelio intensyvumo šviesą, taip atverdamas kelią dantų balinimo procedūrai gydytojo kabinete.

Cheminis mechanizmas

Dantų balinimas yra oksidacijos-redukcijos procesas, kuomet oksiduojančios medžiagos – laisvieji radikalai, turintys nesuporuotus, lengvai besiredukuojančius elektronus – lengvai įsiskverbia į balinamą medžiagą. Balindami dantis, kaip oksiduojančią medžiagą naudojame vandenilio peroksidą, kuris skyla į du laisvuosius radikalus – HO2 (hidroperoksilą) ir O2 (deguonį). Šie radikalai yra labai aktyvūs, todėl laisvai juda tarp mikroskopinių danties emalio gijų, įsiskverbti į dentiną, stambiamolekulinius pigmentų junginius skaidydami į mažesnius ir mažiau atspindinčius šviesą.

Ant dantų paviršiaus esančios organinės medžiagos (dantų apnašas) trukdo oksidacijos reakcijai, o fermentai šią reakciją keičia žymiai sumažindami laisvųjų radikalų kiekį, dėl ko dantys mažiau ir lėčiau bąla. Todėl, siekiant pageidaujamo dantų balinimo rezultato, svarbu tai daryti tik su švariais dantimis. Tad pirmasis žingsnis turėtų būti profesionali burnos higiena, po kurios matysis natūrali danties spalva, kurią tiksliai įvertinę lengvai parinksime tinkamiausią dantų balinimo būdą.

Dantų balinimo procese labai svarbus yra vadinamasis soties taškas, kuomet, toliau vykstant oksidacijos procesui, dantis nustoja balti, nes yra suskaidomi visi pigmentiniai junginiai. Toliau pradeda irti organinės danties emalio ir dentino struktūros. Taip gali atsitikti tuomet, kai dantys yra balinami be gydytojo odontologo konsultacijos arba nesilaikant jo rekomendacijų dėl balinimo trukmės, medžiagos, taip pat kai dantys balinami be saiko, per stiprios koncentracijos, be gydytojo odontologo žinios įsigytomis medžiagomis. Jeigu, balinant dantis, jie daugiau nebebąla, tai rodo, kad soties taškas pasiektas ir balinimo procedūras reikėtų baigti.

Konsultacija

Prieš dantų balinimą būtinai pasitarkite su mūsų gydytoju odontologu. Konsultacijos metu ne tik nustatysime jūsų dantų spalvos pakitimo priežastis, bet ir patikslinsime, kas jums labiau tiks: dantų balinimas ar kitos odontologinės procedūros.

Taip pat konsultacijos metu įvertinsime jūsų šypseną pagal estetinės šypsenos kriterijus. Pavyzdžiui, kiek dantų matosi šypsantis, ar neturite estetinių dantenų defektų (dantenų linijos netolygumas, šypsantis matosi daug dantenų ir pan.). Išbalinus dantis tokius defektus lengviau pastebėti, todėl, norint sukurti patrauklią šypseną, gali prireikti papildomų korekcijos procedūrų.

Įvertinę jūsų šypseną nustatysime, ar balinamų dantų paviršiai nėra pažeisti karieso. Tokie tarpdančiai gali būti tamsesni, todėl ir dantys atrodo mažiau balti. Dantys gali atrodyti tamsesni ir dėl tamsių restauracinių medžiagų arba senų plombų. Kadangi kompozito plombos ar keramikos vainikėliai nebąla, o tamsios restauracijos balinamų dantų srityje suteikia jiems tamsesnį atspalvį, po dantų balinimo gali tekti jas pakeisti, kad plombos derėtų su baltesniais dantimis.

Jeigu jūsų dantų kakleliai apsinuoginę ar yra atviros dantų šaknys, balinimo metu dantys gali būti jautrūs. Todėl geriau rinkitės dantų balinimą gydytojo odontologo kabinete, kur dantų kaklelius prieš procedūrą uždengsime apsaugine medžiaga. Dantų jautrumą balinimo metu gali lemti ir senos, pralaidžios restauracijos. Svarbu ir tai, kad dantų šaknys bąla lėčiau nei vainikai, todėl, esant apsinuoginusiems dantų kakleliams, dantys prie jų gali likti tamsesni. Jeigu ant jūsų dantų matosi baltos dėmelės arba dantys yra fluoroziniai, atminkite, kad jos neišbals. Iš karto, po balinimo, tokie dantys gali būti netgi margesni, tačiau, dantims išbalus, dėmelės bus mažiau pastebimos.

Kiekvieno atvejis yra individualus, todėl konsultacija prieš balinimą yra būtina.

Konsultacijos metu sužinosite:
  • Kuris balinimo būdas yra tinkamiausiais, atsižvelgiant į Jūsų dantų būklę, lūkesčius, finansinius išteklius ir gyvenimo būdą.
  • Ar prieš dantų balinimą nereikia kitų odontologinių procedūrų tam, kad išvengtumėte galimo dantų jautrumo arba prastesnių balinimo rezultatų.
  • Ar po dantų balinimo nereikėtų atlikti kitų odontologinių procedūrų tam, kad galėtumėte džiaugtis pageidaujama šypsena.
  • Kokio preliminaraus balinimo rezultato galite tikėtis po procedūros.

 

Kada geriau nebalinti?

Klinikiniais tyrimais nėra įrodytas dantų balinimo saugumas nėščioms ir maitinančioms moterims, todėl nerekomenduojame to daryti nėštumo metus. Taip pat nerekomenduojame balinti dantų, jei esate jaunesnis nei 18 metų, nes nėra pakankamai klinikinių tyrimų, kuriais būtų patikimai nustatyta tokios procedūros saugi eiga jaunesniems pacientams.

Jei jūsų dantenos dengia per daug danties paviršiaus (kitaip vadinama danteninė šypsena), dantys atrodo trumpi. Išbalinus juos nestandartinė šypsena tik dar labiau išryškės. Po balinimo taip pat išryškėja dantenų linijos netolygumas. Tokiais atvejais prieš dantų balinimą rekomenduojame atlikti dantenų korekcijos procedūras.

Kai kuriais atvejais periodontologinis arba endodontinis gydymas gali būti reikalingesnis nei dantų balinimas. Tokiems atvejams priskirtinos dantų traumos, dėl kurių dantis gali būti tamsesnis, nepriklausomai nuo to, ar pulpa išliko gyvybinga, ar ne. Jeigu jūsų pavieniai dantys yra tamsesni dėl endodontinio gydymo, tuomet rekomenduojame papildomą vidinį dantų balinimą.

 

„Zoom!“ sistema

Jei norite greito ir optimalaus rezultato, siūlome išbandyti dantų balinimo sistemą „Zoom!“. Tai saugi ir efektyvi procedūra, trunkanti pusantros valandos. Jos metu dantenas apsaugoję specialia medžiaga ant dantų uždedame 6 proc. vandenilio peroksido balinančią medžiagą, kuri aktyvuojama 4 kartus po 15 min. matoma, 404-500 nm ilgio mėlyna šviesa.

Balinančios medžiagos pH yra šarminis. Šarminė terpė didina vandenilio peroksido skilimo cheminę reakciją, todėl balinimas vyksta sparčiau, akivaizdus rezultatas pasiekiamas per sąlyginai trumpą laiką ir nėra pažeidžiamas dantų emalis.

Pagrindinis „Zoom!“ sistemos privalumas yra tas, kad tinka ir toms klinikinėms situacijoms, kuomet kiti dantų balinimo metodai gali būti mažiau veiksmingi: tamsių emalio dėmių, atsiradusių dėl rūkymo ar gausaus kavos vartojimo, panaikinimui, tetraciklininių dantų balinimui, balinimui dantų, kuomet yra labai išreikštas skaidrus emalio kraštas ir dėl to dantys įgauna pilkšvą atspalvį bei kitais atvejais.

Kokiais atvejais dantų balinimo sistema „Zoom!“ labiausiai tinka?

  • Pageidaujant greito ir ryškaus rezultato per vieną vizitą, trunkantį pusantros valandos. Balindami dantis kapomis tokį rezultatą pasieksite per 10-14 dienų, o tai darydami lazerio procedūromis – per dvi.
  • Turint tamsesnių atspalvių dantis labai gerai išbąla pigmentinės emalio dėmės, atsiradusios dėl rūkymo arba gausaus kavos vartojimo. Jau po vienos procedūros jūsų dantys pašviesės 5-8 atspalviais pagal „Vita“ spalvų skalę.
  • Turint tetraciklininius dantis jų pilkšvą netolygų atspalvį pašalinti gali prireikti net pusę metų, balinant dantis kapomis pagal atitinkamą protokolą. Tokius dantis išbalinus lazeriu – gautas rezultatas gali netenkinti.
  • Pageidaujant suvienodinti dantų spalvą, kuomet dantys yra fluoroziniai. Tokių dantų emalis yra netolygios baltos spalvos, dėmėtas – vienos danties vietos yra ženkliai baltesnės už kitas. Tokiu atveju spalvai suvienodinti tamsesnės vietos turi būti ženkliai išbalintos ir tam labiausiai tinka „Zoom!“ sistema.
  • Pageidaujant maskuoti skaidrų kandamąjį priekinių dantų emalio kraštą, kuris yra pilkšvas ir dėl platesnės skaidrumo zonos dantys atrodo pilkšvesni. „Zoom!“ sistemos balinanti medžiaga yra praturtina mineralinėmis medžiagomis, kurios patenka į gilesnius emalio sluoksnius kartu su balinančiais komponentais, užmaskuodamos spalvos netolygumą.

Balinimas kapomis

Pasirinkus dantų balinimą kapomis pirmo vizito metu nuimame dantų atspaudus. Pagal juos gaminame individualias kapas, į kurias dedame balinančią medžiagą – 10-16 proc. karbamido peroksidą. Tai yra vandenilio peroksidas, suskaidytas į karbamido kristalus. Dėl ilgesnio veikimo laiko, karbamido peroksidas balina dantis lėčiau nei grynas vandenilio peroksidas. 1 proc. vandenilio peroksido atitinka 2,765 proc. karbamido peroksido. Dėl šių savybių karbamido peroksidas yra dažniausiai naudojama veiklioji dantų balinimo kapomis medžiaga.

Dieną kapos su balinančia medžiaga yra nešiojamos vidutiniškai po 2-4 val. arba užsidedamos nakčiai. Įprastinis dantų balinimo kapomis ciklas trunka 10 dienų.

Balinimas lazeriu

Dantų balinimas lazeriu yra vienas pažangiausių, veiksmingiausių ir saugiausių dantų balinimo būdų. Lazerio monochrominės savybės ir specialios sudėties želė mums leidžia saugiai, greitai ir veiksmingai išbalinti dantis per vieną arba kelis apsilankymus.

Naudodami „Vita“ spalvų skalę nustatome dantų spalvą prieš balinimą. Siekiant, kad procedūros metu ant dantenų nepatektų vandenilio peroksidas, jas padengiame specialia apsaugine medžiaga. Taip pat ja padengiame dantų paviršius, jeigu yra apsinuoginę dantų kakleliai, stebimos emalio erozijos. Dantų balinimo lazeriu metu uždedame ant jų 25-45 proc. vandenilio peroksidą, kurį aktyvuojame lazeriu. Jo spinduliai spartina cheminę oksidacijos reakciją ir dantys bąla greičiau.

LaserSmile™ (Biolase, JAV) naudoja vieną pažangiausių dantų balinimo technologijų TCIA™ (angl. Target Chromophore In-Phase Accelerated-Activation). LaserSmile™ lazerio energiją sugeria specialios balinančioje medžiagoje esančios dalelės, kurios spartina 38 proc. vandenilio peroksido skilimą į laisvuosius radikalus, dėl to sutrumpėja procedūros laikas. Be to, balinanti medžiaga su dantimi kontaktuoja tik 16-32 minutes, todėl labai sumažėja rizika pakenkti danties audiniams. Balinimas lazeriu yra saugus ir dėl to, kad, balinimo medžiagą aktyvuojant lazeriu, neišsiskiria šiluma, todėl dantys yra mažiau jautrūs ir mažėja rizika pakenkti danties pulpai.

Baltų dantų išsaugojimas

Dantų balinimo sėkmė ir rezultatas priklauso nuo balinančios medžiagos gebėjimo įsiskverbti į pigmentines medžiagas, kurios įsigeria į danties audinius ir juose pakankamai ilgai išlieka, kad būtų oksiduotos pigmento turinčios molekulės. Balinimo metu danties paviršius šiek tiek išsausėja, todėl po procedūros venkite tamsaus, dažančio maisto ir gėrimų, arba pastaruosius vartokite per šiaudelį. Pasiekę optimalų dantų baltumą, norėdami išvengti žymaus ir spartaus danties spalvos grįžimo į pradinę padėtį, kartokite balinimą kapomis kas 6 mėn., o balinimą lazeriu – kas 1-1,5 metų.

Kainos