lt
Kanalų gydymas

Kanalų gydymas

Endodontinis (šaknies kanalų) gydymas yra būtinas, kai mikroorganizmai ir jų toksinai patenka į šaknų kanalus ir užkrečia danties nervą bei danties minkštimą, vadinamą pulpa. Pulpos uždegimas yra vadinamas pulpitu. Patologinius procesus pulpoje gali sukelti ir kiti fiziniai ar cheminiai veiksniai, traumos.

MŪSŲ SPECIALISTAI

Pulpito susiformavimo priežastys
Kaip atpažinti pulpitą?
Grįžtamasis pulpitas
Negrįžtamasis pulpitas
Šaknies kanalų gydymas
Kodėl būtina gydyti?
Kada gydymas kartojamas?

Pulpito susiformavimo priežastys

Pulpa – tai danties sudėtinė dalis, mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje po emaliu ir dentinu. Ji aprūpina maisto medžiagomis kietuosius danties audinius. Dantys yra gyvi, o tai reiškia, kad jie gali būti traumuoti, pažeisti karieso, tapti jautrūs šalčiui, karščiui, mechaniniams arba cheminiams dirgikliams.

Gydydami pulpitą mes pašaliname kariozinius audinius ir pažeistą pulpą (dažniausiai), mechaniškai ir chemiškai apdorojame šaknų kanalų sistemą bei užpildome juos plombine medžiaga.

Pagrindinės pulpito susiformavimo priežastys:
  • Ilgai negydytas dantų ėduonis (kariesas) pasiekė gilesnius danties audinius.
  • Dančiui buvo atlikta labai daug odontologinių procedūrų, ne kartą keistos didelės plombos.
  • Dantys nuolatos traumuojami stipraus sukandimo, dantų griežimo ir panašiai.
  • Patirta danties trauma, dėl kurios buvo sutrikdyta danties nervo limfos ir kraujo apytaka.

Kaip atpažinti pulpitą?

Pagrindinis pulpito simptomas yra skausmas. Priešingai nei kitose mūsų kūno vietose, kur uždegimui yra erdvės plisti, danties ertmėje – ankšta. Todėl, patinus danties minkštiesiems audiniams, jo nervas suspaudžiamas, ko pasekoje pradedame jausti skausmą. Šią ligą diagnozuoti galime tik apžiūros metu, kurią atlieka odontologas. Pulpitą paprastai patvirtintina danties gyvybingumo testai (jautrumas karščiui, šalčiui, elektrometriniai tyrimai). Kartais prireikia rentgenologinio tyrimo.

Grįžtamasis pulpitas

Grįžtamasis pulpitas – tai nedidelis pulpos uždegimas, kurį išgydžius, danties minkštieji audiniai išlieka sveiki. Jei valgydami (gerdami) kažką šalto arba saldaus pajaučiate trumpą, aštrų skausmą – tai pagrindinis grįžtamojo pulpito simptomas. Tai trumpalaikis skausmas, besitęsiantis tik tiek, kiek maistas (gėrimas) kontaktuoja su jūsų dantimis ir ne ilgiau kaip 1-2 sekundes po dirgiklio pašalinimo.

Grįžtamojo pulpito priežastys:
  • Pažeidęs emalį dantų ėduonis pažeidė ir dentiną, tačiau dar neišplito labai arti danties pulpos.
  • Dantų šaknys apsinuogino dėl dantenų recesijos (nuslinkimo), netaisyklingo dantų valymo arba periodontito.
  • Dantis skilo dentino riboje, bet nepasiekė pulpos.
  • Danties įtrūkimas pasiekė pulpą.

Esant grįžtamajam pulpitui mes išsaugome danties gyvybingumą, jį gydydami. Dažniausiai pašaliname karieso pažeistus danties audinius ir jį užplombuojame, palikę stebėjimui. Jeigu po grįžtamojo pulpito gydymo pajusite labai stiprų skausmą (dažniausiai naktį), o sukandę dantis jausitės, tarsi jie būtų „pakelti“, tokiu atveju gali prireikti danties kanalų (endodontinio) gydymo.

Kuo ilgiau jaučiate skausmą, tuo stipresnis uždegiminis procesas, vykstantis danties viduje. Deja, simptomai, kuriuos mes pastebime pulpito atveju, gali labai skirtis. Be to, skausmas – labai subjektyvus potyris. Tai reiškia, kad yra sudėtinga tiksliai nustatyti, kas vyksta danties viduje, o kartais klinikinė situacija yra labai artima negrįžtamajam pulpitui.

Kartais grįžtamojo pulpito simptomai lieka nepastebėti ir susirūpinama tik tuomet, kai dantį pradeda skaudėti. Todėl svarbu reguliariai lankytis pas odontologą (net jeigu dantų ir neskauda), nes pirmuosius galimus danties nervo uždegimo požymius mes nustatome apžiūros metu arba pagal kontrolines rentgeno nuotraukas.

Negrįžtamasis pulpitas

Negrįžtamojo pulpito simptomai:
  • Jaučiate besitęsiantį danties skausmą net iki valandos po to, kai pašalinate dirgiklį.
  • Skausmas atsiranda be jokios priežasties, spontaniškai.
  • Dantis darosi skausmingas nuo šalto, karšto maisto arba gėrimų.
  • Jaučiate plintantį skausmą tarp viršutinio ir apatinio žandikaulio, kuris siekia net iki ausies.
  • Skausmas trukdo užmigti arba prižadina iš miego.
Negrįžtamojo pulpito priežastys:
  • Labai didelės (gilios) dantų plombos, kurių ribos – arti danties nervo.
  • Gilus dantų ėduonis, pažeidęs gilesnius dentino sluoksnius arba išplitęs iki danties pulpos.
  • Dantų vainikėliai, kuomet dantys buvo protezuoti ant negydytų danties kanalų.
  • Dėl danties skilimo pažeidžiama pulpa arba sutrikdoma jos kraujotaka.
  • Danties įskilimas pasiekia danties pulpą.

Negrįžtamojo pulpito atveju reikalingas endodontinis (danties šaknies kanalų) gydymas. Esant tam tikroms klinikinėms situacijoms dantį tenka pašalinti.

Svarbu atsižvelgti į tai, kad pulpos uždegimo simptomai yra labai įvairūs, ne visuomet aiškūs ir kintantys. Jeigu dantį pažeidžia negydomas kariesas, tai visuomet baigiasi pulpos uždegimu. Todėl, jeigu pajusite kuriuos nors iš aukščiau nurodytų simptomų, kreipkitės į mus kuo anksčiau. Priešingu atveju gali reikėti dantį ne tik plombuoti, bet ir gydyti jo kanalus.

 

Šaknies kanalų gydymas

Endodontinį gydymą atliekame vieno ar kelių jūsų vizitų metu. Mes padarome rentgeno nuotraukų, kad galėtume sekti ir vertinti gydymo procesą, tiksliai nustatyti diagnozę. Gydomą dantį nuskausminame ir izoliuojame nuo burnos ertmės specialia guma, tuomet kruopščiai mechaniškai išvalome šaknų kanalus, apdorojame juos cheminėmis medžiagomis, suformuojame ir plombuojame. Danties vainiką atstatome plomba ar vainikėliu. Jei šaknies kanalas infekuotas, pirmo vizito metu kanale dažniausiai paliekame gydomąją kalcio pastą. Tokiais atvejais, kol danties neatstatome nuolatine plomba arba vainikėliu, nerekomenduojame gydytu dantimi kramtyti ar kąsti. Atstačius danties vainiką plomba ar vainikėliu, jį turite prižiūrėti kaip ir kitus dantis.

Kodėl būtina gydyti?

Jei negydote šaknų kanalų, mikroorganizmai, esantys pulpoje, skverbiasi virš šaknies viršūnės ir formuoja uždegimą aplinkiniuose audiniuose, sukeldami periodontitą, iššaukia kaulo tirpimą aplink šaknį bei kitas komplikacijas.

Kada gydymas kartojamas?

Dėl nekokybiškai atlikto endodontinio gydymo, antrinio ėduonies ar nekokybiškos vainikinės restauracijos, gali susiformuoti antrinis uždegimas. Tokiais atvejais iš šaknų kanalų pašaliname seną plombinę medžiagą, išvalome kanalus, juos suformuojame ir iš naujo užpildome plombine medžiaga. Tokio danties vainiką atstatome plomba arba vainikėliu.

Kainos